Kiedyś natknęłam się na artykuł napisany przez Thomasa Rees-Jonesa z brytyjskiej hodowli cardiganów Gwenlais. Myślę, że najlepiej opowiada on, czym jest cardigan:

"Mam nadzieję, że czytelnicy juz zrozumieli, że corgi cardigan to nie corgi pembroke z ogonem. Tak wiele razy słyszałem taką uwagę.

Inni z kolei pytają "Co to za rasa? To jest chyba jakaś krzyżówka psa z kiełbasą?"

A potem krzyczą: "Oh, nie wiedziałem, że corgi mogą być w innym kolorze niż rude. Czy on gryzie? Czy moge go dotknąć?"

Odpowiadam: Nie, to nie jest pembroke z ogonem. To Welsh Corgi Cardigan, który wywodzi się z tej samej rodziny, co jamnik. Może być różnej maści: rudy z białym, śniady z białym, pręgowany (w bardzo wielu podcieniach) z białym, tricolor z podpalaniem pręgowanym, tricolor z podpalaniem rudym i marmurkowy.

Nie, nie gryzie. Oczywiście, można go dotknąć, można go przytulić i można go pocałować.

   

Więcej informacji:

Cardigan to bardzo przyjacielski pies, który uwielbia być w centrum zainteresowania. Jest bardzo inteligentny, bardzo wierny i najlepiej można go opisać jako psa z poczuciem humoru... to urodzony komik.

Jest psem rodzinnym, wspaniale dogaduje się z dziećmi i jest doskonałym psem domowym. Nie powinien być trzymany w kojcu. Naprawdę wierzę, że cardigan powinien mieć swoje miejsce w centrum domu i żyć jak członek rodziny.

Oczywiście, nie jest aniołem! Jeśli ciągnie za coś, co łatwo poruszyć, to takie coś zostawi. Jeśli ciągnie za coś trudnego do poruszenia, wtedy traktuje to jako wyzwanie i będzie ciągnął z całych sił. Czujcie się ostrzeżeni!

Ma swoją osobowość i różni się od wszystkich innych ras, które hodowałem lub z którymi mieszkałem. W jaki sposób się różni? Tak naprawdę nie potrafię tego wyjaśnić. Trzeba mieć cardigana w domu, aby to zrozumieć.

Jest to pies, który wyczuwa każdy twój nastrój i następny krok. Tak naprawdę jest tam już przed tobą. Jest prawie człowiekiem, oczekuje, że będziesz do niego mówił, a on wtedy słucha. Wie, kiedy jesteś szczęśliwy i wyczuwa twój smutek, a wtedy przychodzi do ciebie i kładzie Ci głowe na kolanach.

Wie także, kiedy jesteś zły, a wtedy się oddala i chowa aż do chwili, kiedy uzna, że już bezpiecznie może opuścic kryjówkę, a wtedy po cichu podchodzi do ciebie.

Lubi długie spacery. Kocha się tarzać w lisich odchodach i z utęsknieniem czeka na chwilę, kiedy będzie mógł zlizać sos pomidorowy, którym (jak dobrze o tym wie) będziesz musiał go natrzeć, żeby się pozbyć tego wstrętnego zapachu. Tak, sos pomidorowy działa cuda.

Łatwo się dogaduje z innymi zwierzętami. Tak ławo, że często staje się zaborczy i zagania je w bezpieczne miejsce, by móc je chronić.

Jest bardzo posłuszny i łatwy do szkolenia i chociaż jest "dużym małym psem" na krótkich nóżkach, jest bardzo sprawny i uwielbia trenować agility lub brać udział w zawodach posłuszeństwa. Zdobycie Good Citizen Award powinno być dla niego bułką z masłem, o ile właściciel wytrzyma do końca kursu. Niestety, jestem jednym z tych właścicieli, który nie ma na to odwagi, bo wiem, że w połowie dostałbym ataku paniki i przyniósł wstyd mojemu przyjacielowi.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu pomyślisz, że Welsh Corgi Cardigan jest psem dla Ciebie, przygotuj się na to, że będzie twoim przyjacielem i członkiem rodziny przez wiele lat. Bardzo prawdopodobne, że jako starszy pies w wieku 15 lat będzie nadal sprawny i aktywny. Będzie Ci wiele dawał, pamiętaj, aby mu to wynagrodzić. Rozmawiaj z nim i spraw, by czuł się potrzebny i doceniany... Jest z krwi i kości i potrafi odczuwać radość i ból. Nie jest zabawką."

   
©Copyright & Design by Klaudia Karłowicz
®All Rights Reserved